Materiál

Cementovláknité desky

Cementovláknité nebo i vláknocementové obklady patří mezi moderní materiál. Vyrábí se ze směsí siliky a cementu, zpevněné mineralizovaným celulózovým vláknem. Jejich povrch je velmi blízký přírodním materiálům, na dotek je příjemný a nepůsobí studeným dojmem. Vyrábí se v tloušťkách od 5 – 25 mm. Díky jedinečnému složení materiálu je struktura desek nepravidelná. Specifickou vlastností cementovláknitých desek je jejich postupná patinace – zvýraznění kresby cementového jádra. Pro tento efekt jsou také desky hojně vyhledávány architekty.

Silbonit

Silbonit

Scalamid

Scalamid

swisspearl

Swisspearl

VÝHODY
^
Trvanlivost
^
Odolnost
proti hmyzu a hnilobě
^
Vypadají dobře

VÝHODY

Velkou výhodou fasád z vláknocementových desek je, že nepotřebují tolik údržby jako jiné druhy fasád. Ve většině případů můžete fasádu vyčistit velmi snadno sami pomocí materiálů, které jsou k dispozici ve vaší domácnosti.

HPL desky

HPL desky známé také jako kompaktní desky, či vysokotlaké lamináty. Jedná se o velkoformátové desky vyrobené z vrstvených papírů impregnovaných pryskyřicí, zalisováných za vysokého tlaku a teploty v kompaktní materiál, a tím se vyrobí pevná deska. Vyznačují se vysokou odolností a životností s minimálními náklady na údržbu.

Silbonit

Parklex Prodema

Kronoart

KronoArt

Fundermax

Fundermax

VÝHODY
Dále mezi jejich výhody patří odolnost vůči vodě a znečištění, vysoká odolnost vůči teplotě, vysoká oděruvzdornost, vysoká odolnost proti proražení, stálobarevnost, rozměrová stálost, široká škála dekorů. Dodává se v tloušťkách od 6 do 15 mm.

VÝHODY

^
Velký výběr
barev a dekorů
^
Vysoká pevnost
(povrchová, vysoká odolnost vůči ohnutí, vysoká odolnost vůčí přelomení)
^
Vysoká chemická a biologická
odolnost
^
Vysoká odolnost
vůči nárazům
^
Odolnost
vůči atmosférickým změnám
^
Odolnost
vůči hnilobě
^
Odolnost
vůči vlivům UV záření
^
Snadné zpracování
a montáž

Keramické obklady

Velkoformátové keramické obklady mají oproti jiným obkladům na fasády zásadní výhodu spočívající v jejich minimální tloušťce, a to od 3 mm. Keramické fasádní obklady jako stavební materiál má všestranné použití a velmi specifické technické vlastnosti. Jako fasádní obklady se používají mrazuvzdorné slinuté keramické obklady, především v neglazovaném provedení. Slinuté keramické obklady se vyrábí technologií lisování nebo válcování a jsou vypalovány za extrémně vysokých teplot, což zaručuje jejich vynikající technické vlastnosti.

Silbonit

Laminam

Neolith

Neolith

Scalamid

Tempio

VÝHODY
Jsou téměř nenasákavé, mrazuvzdorné a snadno čistitelné. Jsou stálobarevné a jejich vzhled se nemění ani po několika desítkách let. Nabízí širokou škálu barev, designů, povrchových úprav i formátů.

VÝHODY

^
Velmi dlouhá
životnost
^
Dokonalá
mrazuvzdornost
^
Odolnost
proti povětrnostním vlivům
^
Odolnost
proti chemickým látkám
^
Odolnost proti
UV záření
^
Odolnost

proti ohni
PROTI TEPLOTNÍM ZMĚNÁM
PROTI ODĚRU A POŠKRÁBÁNÍ
PROTI OHÝBÁNÍ
PROTI VZNIKU PLÍSNÍ

Ostatní

Plechové (kovové) obklady na fasádě působí nadčasově a hodí se především pro funkční architekturu. Trvanlivost, pevnost, kvalita povrchu a variabilita zajišťují fasádám z plechových kazet či lamel místo na mnoha jedinečných stavebních dílech. Hliníkové kompozitní panely (jinak znamé jako „bondy“) jsou moderní, lehké a trvanlivé fasádní desky. Hliníkové kompozitní fasádní desky jsou složeny ze dvou hliníkových plechů, aplikovaných na minerální jádro. Sklovláknobetonový obklady je kompozitní materiál na bázi betonu obohacený o skelná vlákna. V dnešní moderní době jsou využívány zejména v architektuře a stavitelství a jako takové mají vysoký potenciál při navrhování a realizaci nejrůznějších projektů fasád, kde jsou kladeny vysoké nároky na vlastnosti použitých materiálů.

Plechové

Plechové

Scalamid

Kompozitní

Sklovláknobetonové

Sklovláknobeton