Jaká je požární bezpečnost u provětrávané fasády?
Vnější opláštění budovy má mnoho funkcí jako je nepříklad krásný exteriér, ochrana budovy či energetická úspora. V dnešní době však slova „obložení“, „fasáda“ můžou přinést i negativní informace týkající se požární bezpečnosti. Tragédie kolem požárů během let vedly ke zpřísnění protipožárních předpisů.
Chápeme obavy ohledně výběru venkovního obkladu a abychom vám poskytli určité ujištění o požární bezpečnosti fasádních obkladů (cementovláknitých, HPL, hliníkových kompozitů apod.) vytvořili jsme krátký souhrn s informacemi, který tuto problematiku přibližuje.
Co se v článku dozvíte?
Co znamená požární klasifikace neboli třída reakce na oheň?
Země Evropské unie určily klasifikaci reakce jednotlivých materiálů na oheň společně, a to na základě vypracované metodiky testování a vyhodnocování výsledků. V ČR jsou pravidla definována normou označenou ČSN EN 13501-1. Nejvyšší základní třídou reakce stavebních výrobků na oheň je A1, poté následují písmena abecedy A2, B, C, D, E a F označují materiály, které jsou stále více náchylné k ohni: nehořlavé, hořlavé, snadno hořlavé. Níže jsme jednotlivé třídy rozdělili, abychom vysvětlili, co znamenají.
Reakce na oheň:
- A1 = Žádná hořlavost
- A2 = Omezená hořlavost
- B1 = Těžce zápalné (tvorba kouře, plamenně hořící kapky/částice)
- B2 = Normálně zápalné (tvorba kouře, plamenně hořící kapky/částice)
- B3 = Snadno zápalné
- C, D, E, F = Hořlavé materiály
Třída reakce na oheň A1:
Stavební výrobky této třídy nepřispívají k rozvoji požáru v žádném z jeho stadia. Z tohoto důvodu jsou materiály a výrobky automaticky považovány za vyhovující i pro ostatní skupiny a jsou brány jako nehořlavé.
Třída reakce na oheň A2:
V této kategorii jsou výrobky a materiály které nepřispívají k rozvoji a šíření požáru. Materiály vyhovují všem požadavkům nižších tříd a zároveň se považují za nehořlavé. Například lze říci, že vláknocementový obklad Silbonit má třídu reakce na oheň A2s1-d0 tudíž je nehořlavý, nevydává žádné kapičky plamene a neprodukuje téměř žádný kouř.
S = Emise kouře během spalování (Smoke)
- S1 = Nízká/žádná tvorba kouře
- S2 = Střední tvorba kouře
- S3 = Vysoká tvorba kouře
d = plamenně hořící kapky/částice (Droplets)
- d0 = Bez plamenně hořících kapek/částic
- d1 = Bez trvale plamenně hořících kapek/částic po dobu delší než 10 s
- d2 = Plamenně hořící kapky/částice
Co pro Vás tato požární klasifikace znamená při výběru obkladu?
Jednoduše řečeno, venkovní obklady s třídou reakce A1, A2 jsou bezpečným materiálem pro použití na výškové budovy – nebo na jakoukoli budovu.
Jak předcházet požárům fasád?
Materiály použité u provětrávaných fasád jsou velmi důležité, protože na nich může záviset budoucnost budov. Existuje však několik tipů, které je třeba vzít v úvahu, aby se předešlo budoucím katastrofám.
- Výškové budovy – Je doporučeno, aby pro budovy ve vysoké výšce nebo s obtížným přístupem pro hasiče bylo zajištěno pomalé a omezené šíření požáru a toxických výparů, které vznikají, takže se navrhuje: Omezení použití materiálů a výrobků na nehořlavé, maximálně A2-s1, d0.
- Snadno přístupné budovy – Na druhou stranu pro budovy, které nejsou považovány za výškové a snadno přístupné hasičům, by požadavky byly méně přísné: Omezení použití materiálů a výrobků na materiály a výrobky s nízkou hořlavostí a omezeným příspěvkem k požáru, maximálně B-s2, d0.
Výrobci fasádních obkladových panelů, jsou s touto problematikou obeznámeni, proto v dnešní době nabízí prakticky dnes už všichni třídu reakce na oheň minimálně A2. Můžeme tedy doporučit použití fasádních obkladů Silbonit, Parklex Prodema či Albond atd.
Další články
Rekonstrukce sídla firmy s nepřehlédnutelným prvkem
Sídlo firmy s nepřehlédnutelnou fasádou z dřevěné dýhy.
Výstavba moderního rodinného domu s kombinací materiálů na fasádě
Výstavba moderního rodinného domu, kde kombinace použitých materiálů na fasádách působí skvěle! Na rodinném domě se promítá fasáda z obkladu cihel a provětrávaná fasáda z keramických panelů, doplněná o podhled z kompozitních panelů.
Moderní sídlo firmy v Brně zaujme stylovou fasádou
Nové sídlo firmy v Brně působí na první pohled spíše jako moderní vila než klasická firemní budova. Jedním z hlavních designových prvků je provětrávaná fasáda o rozloze přes 400 m².