Domů | Články | 19 faktů o provětrávané fasádě, které musíte znát

19 faktů o provětrávané fasádě, které musíte znát

Provětrávaná fasáda znamená zdravější, úspornější a modernější bydlení. Je to investice, která se pozitivně promítne do celkové hodnoty objektu. Větraná fasáda sluší rodinnému i bytovému domu, komerčnímu centru i firemnímu sídlu. Co všechno byste o ní měli vědět?

Co je to provětrávaná fasáda?

Fasády si hned každý všimne. Říká, v jaké kondici budova je. Může jí dodat šmrnc, ale také ji úplně potopit. Proto je důležité mít fasádu, která bude dobře vypadat a zároveň přinášet objektu nové, lepší vlastnosti. Provětrávaná fasáda je v podstatě druhem vnějšího zateplení. Oproti klasickému zateplení polystyrenem ale funguje na úplně jiném principu. Jedná se o tzv. bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (nejčastěji minerální vatou) a fasádními deskami vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř domu a zároveň konstrukci aktivně vysouší.

Ukážeme si to v praxi. Majitelé staršího rodinného domu se rozhodli, že chtějí snížit náklady na vytápění. Vyměnili proto okna a zateplili dům polystyrenem. Přišla zima a v rozích místností se po čase začala tvořit plíseň. Důvod je poměrně jednoduchý – vlhkost ze zdiva najednou neměla kam odcházet, protože jí to polystyrenová obálka nedovolila. Majitelé zároveň málo větrali, aby nepřišli o drahocenné teplo. A tak se začala vlhkost srážet uvnitř. Toto je typický příklad mnoha českých domácností, který dokáže vyřešit právě odvětrávaná fasáda. Tím, že domu umožňuje dýchat a zároveň nepřicházet o teplo, z něj činí moderní, energeticky úsporné, a hlavně zdravé místo k bydlení.

Jaké výhody vám přináší provětrávaná fasáda?

 • Kvalitně provedená větraná fasáda dodá domu vynikající tepelně-izolační vlastnosti, které snižují i výdaje za vytápění. Izolační vlastnosti však oceníme i v létě. Díky provětrávané fasádě se totiž dům nepřehřívá, lépe se ochlazuje. Ušetříte tak za provoz klimatizace.
 • Vzduchová mezera mezi fasádní deskou a izolantem zajišťuje cirkulaci vzduchu a zbavuje tak zdivo vlhkosti. Uvnitř domu se pak netvoří plísně, které způsobují alergie a astma.
 • Už žádný hluk z ulice. Provětrávaná fasáda tvoří s kvalitními okny nerozlučnou dvojku. Budou jako štít, kterým do interiéru nepronikne žádný ruch.
 • Odvětrávání vlhkosti ze zdiva má pozitivní vliv na statiku domu. Vlhkost výrazně zkracuje životnost konstrukce. Provětrávaná fasáda udržuje zdivo suché a tím prodlužuje životnost celého domu.
 • Vyrovnává tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem bez extrémního namáhání konstrukce.
 • Odvádí dešťovou vodu bez rizika proniknutí do skladby tepelné izolace.
 • Provětrávaná fasáda má mnohem delší životnost než fasáda s klasickou omítkou. Speciální fasádní obklady nestárnou, vydrží stejně krásné jako na začátku i po desítkách let.
 • Nemusíte se o fasádu starat, je totiž bezúdržbová. V případě poškození stačí jen oprava části fasády, která není tak nákladná.
 • Fasádu můžeme namontovat téměř kamkoliv, poradíme si i se sebekřivějším podkladem. Nerovnosti krásně vyrovnáme a po starých šrámech, které akorát hyzdily dům, nezůstane ani stopa. Celá fasáda se dá v případě potřeby rozebrat, aniž by došlo k poničení fasádních desek.
 • Větraná fasáda dodá budově novou architektonickou hodnotu. Objekt je modernější, hezčí na pohled, což opět zvyšuje jeho hodnotu. Přece jenom je fasáda to první, co člověk vidí. Fasádní desky jsou designově velmi variabilní a umožňují spoustu materiálových kombinací.

Skladba provětrávané fasády a použité materiály

Použité materiály hrají v provětrávaných fasádách zásadní roli. První částí provětrávané fasády je tepelná izolace. Používáme vždy kvalitní minerální vatu. Nejenže má skvělé tepelně-izolační vlastnosti, ale také splňuje veškeré požární normy. Výhodou minerální vaty je její dobrá tvarovatelnost – skvěle se přizpůsobí roštu. Zateplíme tak každý milimetr fasády a nikde nezůstávají holá místa. Desky minerální vaty připevňujeme do konstrukce domu.

Druhou součástí provětrávané fasády je nosný rošt. Neslouží pouze k tomu, abychom na něj upevnili fasádní desky, ale přenáší zatížení těchto desek a tlak větru do budovy. Tím zajišťuje stabilitu pohledové části fasády. V G TRADE používáme systém hliníkových roštů, protože je odolný, stabilní a flexibilní.

Fasádní polystyren se v provětrávaných fasádách vůbec nesmí používat, protože komínový efekt by v případě požáru urychloval hoření.

Třetí částí provětrávané fasády jsou samozřejmě fasádní desky. Existuje několik typů obkladů, které vybíráme podle prostředí, ve kterém objekt stojí (podnebí, vyšší zátěž, prašnost, riziko znečištění, pravděpodobnost růstu mechů apod.). Doporučujeme tedy poradit se vždy s odborníkem.

 • Cementovláknité obložení fasády – jsou vyrobené ze směsi cementu a siliky a vyztužené mineralizovaným celulózovým vláknem. Jsou velmi odolné, díky čemuž se hodí téměř do každého prostředí. Díky reakci na oheň A2 jsou vhodné i na výškové budovy nad 12 m výšky, neboť vyhovují požárním standardům.
 • Provětrávaná fasáda s dřevěným obkladem – jsou velice odolné díky bakelitovému jádru a 2 speciálním povrchovým fóliím, které chrání dřevěnou dýhu proti UV záření, dále proti rozmarům počasí a v neposlední řadě proti mechanickému poškození. Jsou pevné, a díky tomu obstojí i ve velmi frekventovaných prostorech. Díky třídě reakce na oheň B se jedná o nejlépe klasifikovaný obklad ve své kategorii.
 • Keramické obklady. Keramika je jeden z nejstarších a nejodolnějších materiálů. Doporučujeme jej na všechny typy budov, je schopen odolat i zatížení velmi frekventovaného prostoru. Je odolný proti otěru i oděru. Je tedy vhodný jak na rodinný dům, tak na velkoplošnou fasádu jako je např. sportovní hala v Havířově nebo Univerzitní hala v Olomouci. Z matného i lesklého glazovaného povrchu snadno odstraníte graffiti.
 • Porcelánové fasádní desky. Porcelánová fasáda je luxusním pevným materiálem, který je naprosto nehořlavý, lehký a odolný atmosferickým vlivům. Je proto vhodný na rodinné vily, do komerčních prostor, na kuchyňské linky, jako obklad do ordinací. Škála jeho využití je opravdu široká. Jedná se o velmi tvrdý materiál, který bychom doporučili i na obklady vysoce frekventovaných prostor, kde by při správné volbě síly obkladu nemohl dojít úhoně např. proražením.

Vnější plášť provětrávané fasády mohou samozřejmě tvořit i další materiály, například dřevěné palubky, betonové či kamenné obklady, desky na bázi kovů a podobně.

Na co dávat pozor při montáži fasády

Správná funkce provětrávané fasády vždy závisí na vhodně použitých materiálech a profesionální montáži. Základem správného provedení je vždy řádná příprava, která zahrnuje tvorbu tzv. kladčského výkresu respektujícího spárořez a klad desek na fasádě navržený architektem. Z této struktury je následně odvozen systém podkladní konstrukce roštu a eventuálně také způsob upevnění obkladového materiálu na rošt. Pro správnou funkci a montážní postup je velmi důležitý projekt podkladního roštu, který nejen že umožní montážním pracovníkům správně konstrukci roštu založit, ale hlavně zajistit dodržení všech technologických a statických podmínek stanovených výrobci jednotlivých obkladových materiálů.

To je nutné nejen pro správnou funkci provětrávané fasády po mnoho let, ale často i pro zachování záruky poskytované výrobcem na použitý obklad. Na základě projektu roštu je následně možné vypracovat  tzv. dílenskou dokumentaci specifikující rozměry, na které bude obkladový materiál dále formátován při maximální optimalizaci prořezu. To může častokrát zajistit značnou úsporu nákladů.

 

 • Velmi důležitá je také tloušťka roštu, která určuje šířku provětrávané mezery mezi obkladem a izolantem. Šířku mezery by měl vypočítat odborník podle délky odvětrávaného úseku. Provětrávaná mezera u rodinného domu by měla být jinak široká než u bytového domu.
 • Svou roli hraje také příprava podkladu, tedy zdiva. Jeho nepřesnost má vliv na sílu tepelné izolace, čímž se může zvýšit pracnost při instalaci obkladů.
 • Důležitý je i spojovací materiál, který musí být odolný a časem nezanechává skvrny na fasádě, ideálně z nerezu.
 • Další velmi častou chybou je nedostatečná ochrana proti hlodavcům. Minerální vata je pro ně velmi lákavá a rádi by si v ní udělali hnízdo. Nasávací hranu je tedy nutné opatřit mřížkou.

Jednou z největších výhod námi provětrávaných fasád je jejich bezúdržbovost. Pokud objekt stojí v prašném prostředí, stačí jednou ročně opláchnout fasádní desky vodou (podle potřeby). Výhodou je antigraffiti úprava obkladů.

Vybírejte z několika typů provětrávaných fasád

Silbonit

Cementovláknité

Plechové

Plechové

Silbonit

Parklex Prodema

Silbonit

Kompaktní

Silbonit

Keramické

Další články

Větrané fasády a jejich údržba

Větrané fasády a jejich údržba

Odvětrávané fasády jsou nejen estetické, ale i praktické. Aby si však uchovaly svou funkčnost i vzhled, vyžadují pravidelnou údržbu. Tento článek vás provede klíčovými kroky k udržení vaší fasády v perfektním stavu.

číst více
Kombinace materiálů – trend pro fasády

Kombinace materiálů – trend pro fasády

Exteriér současných moderních domů či rekonstrukcí stávajících je pro kombinování materiálů – ať už se jedná o sklo a beton, kámen a cihlu, dřevo a omítky atd. Součástí tohoto trendu se staly i vláknocementové obklady, HPL obklady, kompozitní obklady a mnoho dalších obkladových materiálů.

číst více