Domů | Články | Kombinace materiálů – trend pro fasády

Kombinace materiálů – trend pro fasády

Provětrávaná fasáda kombinace materiálů

Exteriér současných moderních domů či rekonstrukcí stávajících je pro kombinování materiálů – ať už se jedná o sklo a beton, kámen a cihlu, dřevo a omítky atd. Součástí tohoto trendu se staly i vláknocementové obklady, HPL obklady, kompozitní obklady a mnoho dalších obkladových materiálů.

Fasádní obklady

Pokud jde o fasádní obklady, existuje široký výběr materiálů. Ve městech je hojně využívána cihla. Na venkově dominuje kámen a dřevo. Hrubý beton získal uznání jako stylový obklad v jakémkoliv prostředí. Aktuální je také trend v podobě zelených stěn.

Výrobci obkladových materiálů jsou velmi inovativní. Moderní obkladové materiály, dokáží dodat atraktivitu téměř každé domácnosti.

Volba mezi těmito obklady v podobě provětrávané fasády samozřejmě závisí i na různých předpisech územního plánování. Ve většině případů je kombinace obladů možná.

Toto řešení je ideální, když se nechcete nechat omezovat přílišnou uniformitou – jinými slovy, pokud chcete fasádu jako je žádná jiná.

Výhody kombinování materiálů

Kombinace několika materiálů ve fasádě přináší následující výhody:

  • Dává fasádě nevšednost
  • Podtrhuje charakter domu
  • Nabízí dotek originality

Mnoho architektů přijalo tento typ možnosti kombinace v exteriéru jako výzvu. Typickým případem je přístavba s obkladem (vláknocementové desky, HPL apod.) ke staršímu objektu, který záměrně vytvoří kontrast se starší budovou. Je potřeba ale zvážit, jaké materiály se kombinují, některé materiály se k sobě hodí lépe než jiné. Existuje mnoho příkladů úspěšných kombinací. Například sklo a betonové prvky nebo naopak dřevěné obklady a čisté linie.

Pozadu v tomto ohledu nezůstává ani obklad z vláknocementových desek či kompozitních a HPL panelů. Právě naopak! Dají se kombinovat se širokou škálou materiálů. Díky moderním technologiím je možné mít imitaci téměř všech materiálů (beton, dřevo, cihla, mramor apod.), které přitom nabízí velkou životnost a nenáročnou údržbu. Takové desky lze například použít k zakrytí štítu a vytvořit kontrast se zbytkem budovy. Hlavní výhodou ale je, že na rozdíl od svých konkurentů jsou kompatibilní se všemi ostatními materiály.

Jak se vyvarovat chybám v kombinaci materiálů

Uvažovat o použití různých materiálů je jedna věc, ale druhá věc je dosáhnout harmonického výsledku.

Naše rada zní:

  • Nepřehánět množství použitých materiálů. Stačí si vystačit maximálně se dvěma nebo třemi.
  • Držte se maximálně dvou nebo tří barev. Příliš mnoho barev může zahltit oko.
  • Střídání teplého odstínu s tmavším vypadá vždy efektně. Na druhou stranu použití stejného materiálu ve dvou různých konfiguracích nepřináší dobré výsledky. Například pomocí stejných cihel vodorovně i svisle.
  • Respektujte linie, příliš mnoho tvarů nelahodí oku.
Provětrávaná fasáda v kombinaci s klasickou kontaktní fasádou

Zaujala Vás kombinace materiálů pro exteriér vašeho domu?

Firma G Trade s vámi probere ty nejlepší možnosti a rovnou vám i vaši novou provětrávanou fasádu pomůže i zrealizovat.

Galerie

Níže naleznete některé možné kombinace provětrávané fasády s ostatními materiály.

Nevíte jakou vybrat barvu fasády? Odhalte s námi 7 kroků ke správnému výběru!

Další články

Rodinné domy na okraji Prahy

Rodinné domy na okraji Prahy

Na kraji Prahy se vystavěly nové bytové jednotky, pyšnící se provětrávanou fasádou, která je kontrastem vůči okolí. Jedná se o řadu rodinných domů na patro, které zapůsobí svým moderním vzhledem, a to zejména různým druhem fasády v každém v patře.

číst více