Domů | Články | Skelná nebo kamenná vata: 2 typy tepelné izolace

Skelná nebo kamenná vata:

2 typy tepelné izolace 

Provětrávaná fasáda to není jen finální obklad, který vidíme, ale komplexní systém, kde jednotlivé složky musí být dokonale vybrány, aby zajistili perfektní fungování. Odvětraná fasáda vyžaduje optimální tepelnou izolaci, aby budova dosahovala vynikající energetické účinnosti, a tím zajistila svým uživatelům příjemnou tepelnou pohodu, je nezbytné použít správný izolační materiál.

Výběr materiálu

Tepelná izolace je umístěna uvnitř před větrací vzduchovou mezerou, na tzv. studené straně nosné stěny, čímž zajišťuje souvislou izolaci podél obvod budovy. Výběr správného materiálu je zásadní, protože to bude mít významný dopad na všechny aspekty výkonu systému, jako je mimo jiné jeho tepelná vlhkost, akustická izolace a požární odolnost.

To je důvod, proč je důležité vybrat materiál na základě požadovaného výkonu. Obecně je doporučováno použití minerální vlny, ať už kamenné nebo skelné, protože tyto typy zaručují, že vaše odvětrávaná fasáda bude mít vynikající technické vlastnosti.

Skelná vata

Skelná vata

Skelná vata, výborné tepelné a akustické vlastnosti a optimální požární odolnost s nízkou spotřebou zdrojů. Skelná vata je přírodní, minerální a anorganický produkt tvořený propletenými skleněnými vlákny, která jsou spojena pomocí pojiva na bázi polymerních pryskyřic. Skelná minerální vata se může pochlubit skvělým výkonem a energetickou účinností v důsledku nízké hustoty surovin, ze kterých je vyrobena, a nízkého využívání zdrojů. Vlastnosti toho materiálu z ní činí vynikající tepelný a akustický izolant a zároveň je velmi odolná vůči ohni. Díky těmto vlastnostem je vysoce hodnocen jak odborníky, tak spotřebiteli.

Ekologické přínosy a výkon skelné vaty jsou doplněny další řadou výhod:

 • Surovina je vyrobena z přírodních minerálů, které se hojně vyskytují na Zemi, jako je písek, kalcit a magnezit.
 • Při jeho výrobě se používá velké procento recyklovaného skla, uvádí se, že až 80 %.
 • Jeho pórovitost umožňuje, aby vzduch zůstal uzavřený uvnitř, čímž se co nejvíce brání přenosu tepla, ať už konvekcí, sáláním nebo vedením.
 • Jeho otevřená, uspořádaná a elastická struktura, která se skládá z pramenů, pomáhá absorbovat zvukové vlny a zvyšuje jeho účinnost jako akustického izolantu.
 • Nezachycuje ani nepropouští vlhkost ve svých pórech, protože jde o voděodolný materiál, který umožňuje prodyšnost a v důsledku toho snižuje tvorbu kondenzace. Kromě toho skelná vata obsahuje několik přísad, které působí jako vodoodpudivé látky.
 • Jedná se o materiál, který se snadno přizpůsobí nerovnostem konstrukčních prvků, což znamená, že není třeba provádět řezy, které by mohly podporovat vznik tepelných a akustických mostů.
 • Oproti kamenné (čedičové) izolaci má skelná vata lepší pružnost, je chemicky i teplotně odolná.

Kamenná vata

Kamenná vata, extra lehký materiál, který nabízí skvělou ochranu proti horku, chladu, hluku a ohni. Kamenná vata je dalším typem minerální vlny, která se velmi doporučuje pro použití na provětrávaných fasádách díky své vynikající izolační schopnosti, lehkosti a všestrannosti. Tento typ vlny pochází hlavně z čediče (který je sopečnou vyvřelinou), což je další z prakticky nekonečných surovin naší planety. Na rozdíl od skelné vaty má kamenná vlna o něco lepší akumulaci tepla, při porovnání hmotností je však skelná vata efektivnější.

Silné stránky kamenné vaty:

 • Kamenná vlna je dalším typem minerální vlny, která je vysoce doporučována pro použití na provětrávaných fasádách díky své vynikající izolační schopnosti
 • Výsledná minerální vata je po roztavení a spřádání velmi lehkým a všestranným materiálem s vynikajícími tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi a vysokou odolností proti ohni.
 • Materiál je vysoce recyklovatelný, protože jej lze znovu a znovu roztavit a přeměnit na stejný produkt, aniž by došlo ke ztrátě kvality.
 • Velká odolnost, životnost přes 60 let.
 • Jeho vláknitá struktura spolu s vysokou hustotou (mezi 40 a 100 kg/) znamenají, že jde o dokonalý materiál pro akustickou izolaci s vynikající schopností pohlcovat vzduchem přenášený a kročejový hluk.
 • Kamenná vlna je difúzně otevřená a má schopnost odpuzovat vodu.

Požární bezpečnost

Jak skelná vlna, tak kamenná vata jsou klasifikovány jako A1 v systému klasifikace reakce na oheň. To znamená, že nikdy nepřispívají k požáru a nevydávají žádný kouř ani hořící kapky. Kamenná vlna navíc odolává teplotám přesahujícím 1 000 °C a díky tomu se používá v celé řadě konstrukčních řešení na ochranu před požárem. Zásadní rozdíl mezi oběma typy izolací je v podstatě pouze v technologii výroby. Výsledkem tedy je možnost použití obou typů minerální vaty na provětrávané fasády a výběr daného typu je pak pouze na vás a vašem projektantovi.

Dlouholeté zkušenosti

V G Tradu pracujeme s dlouholetými zkušenostmi v oblasti odvětrávaných fasád a vždy v souladu s nejpřísnějšími kritérii účinnosti, udržitelnosti a bezpečnosti, vybíráme konstrukční řešení, která jsou v souladu s hlavními obavami společnosti: snažíme se chránit životní prostředí a zároveň nabízet efektivitu a pohodlí.

Další články

Větrané fasády a jejich údržba

Větrané fasády a jejich údržba

Odvětrávané fasády jsou nejen estetické, ale i praktické. Aby si však uchovaly svou funkčnost i vzhled, vyžadují pravidelnou údržbu. Tento článek vás provede klíčovými kroky k udržení vaší fasády v perfektním stavu.

číst více