Domů | Články | Rozdíl mezi kontaktní a provětrávanou fasádou

Jaký je rozdíl mezi provětrávanou fasádou a systémem ETICS?

Fasáda, to je to, čím se stavba prezentuje jako první. Je to finální vrstva, která udává ráz celé budovy, ať už se jedná o klasickou omítku, dřevěný či keramický nebo jakýkoliv jiný obklad.

Základní rozdíl

Rozdíl mezi kontaktní a bezkontaktní fasádou spočívá v aplikaci izolační vrstvy na obvodové stěně budovy. U kontaktní fasády je na izolační vrstvy nanesená finální omítka, naopak u větrané fasády je mezi izolační vrstvou a finálním obkladem vytvořena dutina – vzduchová mezera. O té si můžete přečíst více zde.

Kontaktní fasády (ETICS)

Kontaktní fasády neboli také označovány jako ETICS (External thermal insulation composite system) se řadí mezi nejobvyklejší typ fasády. Slovo kontaktní nám napovídá, že se jedná o vrstvy, které jsou spolu spojeny takzvaně na kontakt. Jedná o skladbu vrstev (nosná, tepelně izolační a pohledová), které jsou navzájem celoplošně spojené. Jedná se o léty prověřenou technologii, kdy realizace není nijak složitá, materiál je poměrně levný a budovy si zachovávají svůj vzhled, finální vrstva je nejčastěji omítka. Přestože je to nejčastější způsob zateplení, tak jej nelze využít všude. Pro jeho použití je potřeba mít jen suchý, čistý a vyrovnaný povrch, pokud nejsou zajištěny tyto podmínky, je možné, že časem bude docházet k tvorbě plísní a degradaci materiálů.

Bezkontaktní fasády – Provětrávané

Bezkontaktní fasády, známé jako provětrávané či větrané fasády, se od kontaktní fasády liší vložením vzduchové mezery mezi tepelně izolační vrstvu a finální obklad. Vzduchová mezera umožní proudění vzduchu, odvod vlhkosti a zároveň zabraňuje přehřívání fasády. Mezi největší výhody větrané fasády patří možnosti finálního obkladu. Na trhu existuje velké množství materiálů (keramika, cementovláknité desky, vysokotlaké lamináty, kompozity apod.), které mají různé vlastnosti vhodné do různých prostředí, například antigraffiti úpravu či zcela bezúdržbové provedení. Další výhodou větraných fasád je jejich rozebíratelnost, finální obklad lze snadno vyměnit, stejně jako podkladní konstrukci či tepelný izolant. Dále oproti kontaktnímu zateplení není potřeba mít suchý či rovný podklad, fasáda se přizpůsobí.

Provětrávaná fasáda nepotřebuje technologické přestávky (zrání materiálu, tvrdnutí) při realizaci, tudíž je velmi rychle zrealizována. I když tento druh fasády přináší spoustu výhod, bohužel je stále oproti kontaktnímu zateplení cenově nákladnější. Nicméně se s ní potkáváme čím dál častěji, a to nejen na administrativních či komerčních budovách, ale i na rodinných domech.

Zateplení stavby je v dnešní moderní době stěžejní záležitostí, je to prvek, který vám snižuje náklady na vytápění a zvyšuje vnitřní komfort budovy, a to jak v létě, tak i v zimě. Je tedy žádoucí si tento krok při stavbě či rekonstrukci domu dobře promyslet.

 

Další články