Domů | Články | K čemu slouží vzduchová mezera ve skladbě provětrávané fasády?

K čemu slouží vzduchová mezera ve skladbě provětrávané fasády?

Vzduchová mezera je klíčovým prvkem ve skladbě provětrávané fasády. Hlavním účelem vzduchové mezery je regulovat výměnu tepla, vzduchu a světla mezi interiérem a exteriérem budovy.

Co je to provětrávaná fasáda?

Je to systém vnějšího opláštění, který je instalován za sucha. Instalaci lze praktikovat jak na novostavbách, tak i na starých rekonstruovaných budovách. Provětrávaná fasáda tak chrání obvodové stěny budovy před klimatickými živly jako je déšť, znečištění nebo vítr. A brání tak konstrukci vůči tepelným šokům. Tím, že funguje jako druhý plášť budovy, zabraňuje rozbití jakéhokoli materiálu v důsledku náhlých změn teploty. Od klasického kontaktního zateplení se jedná o takzvané nekontaktní zateplení neboli provětrávaná fasáda. Provětrávaná proto, že ve skladbě vzniká dutina – vzduchová mezera. Tento prvek se nachází mezi obvodovou stěnou a venkovním pláštěm. Vzduch vstupuje do prostoru zespodu a pohybuje se nahoru, čímž vytváří efektivní proudění vzduchu, které maximalizuje prodyšnost fasády.

Díky tomu, že celý systém provětrávané fasády je podobný stavebnici, ušetříte čas i peníze. V praxi to znamená, že venkovní obklady je možné instalovat kdykoliv a kdekoliv.

Co je primární funkcí vzduchové mezery?

Primární funkcí vzduchové mezery je zmírnit výměnu tepla, vzduchu a světla, které cirkuluje mezi interiérem a exteriérem budovy. Provětrávaná fasáda podporuje pohyb vzduchu vstupujícího do dutiny mezi obvodovou stěnou a vnějším obkladem. Vzduch tak ovlivňuje rozdíl teplot mezi interiérem a exteriérem.

Správné provedení má zásadní vliv na životnost fasády a probíhající děje v souvrství fasády. Abychom zajistili všechny funkce, které od provětrávané fasády požadujeme, musí vzduch v mezeře proudit.

Jaký je vliv vzduchové mezery v průběhu ročních období?

V létě díky vzduchové mezeře, která vytváří „komínový efekt“ dochází k ochlazování obvodové stěny a tím se snižuje teplota stěny směrem dovnitř budovy. Naopak v zimních měsících vzduchová mezera vyrovnává rozdíl mezi exteriérem a interiérem obvodové stěny a tím snižuje riziko kondenzace vlhkosti.

Další články

Kombinace materiálů – trend pro fasády

Kombinace materiálů – trend pro fasády

Exteriér současných moderních domů či rekonstrukcí stávajících je pro kombinování materiálů – ať už se jedná o sklo a beton, kámen a cihlu, dřevo a omítky atd. Součástí tohoto trendu se staly i vláknocementové obklady, HPL obklady, kompozitní obklady a mnoho dalších obkladových materiálů.

číst více