Domů | Články | Barva fasády domu – Odhalte s námi 7 kroků ke správnému výběru!

Barva fasády domu – Odhalte s námi 7 kroků ke správnému výběru!

Moderní fasáda je konečnou tečkou na domě. Třešnička na dortu. Nejenže podtrhuje vizuál celého domu, ale i váš životní styl. Málokdo si uvědomí, že fasáda může vyjadřovat to, jací jste. Veselí? Hraví? Umírnění? Konzervativní? Divocí? Extravagantní? Nebo jste introverti? Barva fasády domu zkrátka říká, co jsou jeho majitelé zač. Proto byste její výběr neměli zbytečně uspěchat a nejlépe se i poradit s odborníky. Dali jsme dohromady 7 tipů, jakou barvu moderní fasády zvolit. Tak, aby říkala to, co má a celé bydlení díky ní vypadalo skvěle. 

Pokud chcete tmavou fasádu, zvolte tu provětrávanou

Položte si základní otázku, ze které budete při výběru barvy na fasádu vycházet. Bude světlá, nebo tmavá? Každá se totiž chová trochu jinak. Neduhem tmavých fasád je jejich nižší odolnost ve smyslu, že poměrně rychle blednou. Snadno se tak může stát, že zatímco na severní straně bude barva fasády i po letech pořád krásně bordó jako na začátku, jižní strana už bude podivně růžová.

Tmavé moderní fasády se také často přehřívají. Například moderní šedá neodrazí tolik světla jako třeba bílá nebo okrová. Dochází k velkým teplotním rázům, které opět snižují životnost fasády. Pokud i přesto toužíte po tmavé fasádě, máme pro vás ideální řešení – provětrávanou fasádu. Ať už zvolíte cementovláknité, dřevěné, nebo keramické, můžete si vybrat mezi desítkami tmavých i světlých odstínů. Na rozdíl od klasické tmavé fasády se ta provětrávaná nepřehřívá, nebledne a má mnohem delší životnost. Více o provětrávaných fasádách se dočtete v našem článku.

Slaďte všechny exteriérové prvky na domě – okna, dveře, fasádu i střechu

Aby fasáda rodinného domu dobře vypadala, musí se vším pěkně ladit. Tady vsaďte buď na své estetické cítění, nebo si nechte poradit od odborníka. Jaké prvky byste měli slaďovat?

Provětrávané fasády vyrábíme v desítkách odstínů. Určitě tedy vyberete takový, který bude dokonale ladit se střechou domu a dalšími prvky.

  • Barva fasády a barva oken. Platí, že ke dřevěným oknům (nebo plastovým s dekorem dřeva) se hodí přírodní tóny. Především tedy hnědé, okrové, žluté a bílé odstíny. K šedým/antracitovým oknům můžete volit divočejší barvy nebo pastelové barvy. Fialová, zelená, modrá nebo červená nejsou tabu. K bílým oknům můžete vybrat v podstatě jakoukoliv barvu. Trendem je na příklad šedá fasáda domu.
  • Barva fasády a dřevěné či kamenné prvky na domě a kolem domu. Chcete obložit sokl cihličkami, kamenem nebo natáhnout marmolitem? Jakou barvu mají venkovní parapety? A co plot a dlažba kolem domu? Dřevu a pískovci sluší přírodní barvy, kámen a beton zase přivítá výraznější barvu, díky které dům vystoupí z jednolité šedi.
  • Barva fasády a střecha. K černé střeše můžete zvolit téměř jakoukoliv barvu na fasádu. Červená střecha toho ale tolik nesnese, a tak doporučujeme vybírat spíše méně výrazné barvy z odstínu hnědé, okrové a bílé.

Nechte si zpracovat přesnou vizualizaci fasády

Pamatujte, že barva v katalogu bude ve skutečnosti vždycky trošku jiná. Není od věci dojít si do prodejny a nechat si natáhnout fasádu na kousek desky ve vybrané barvě a struktuře nebo si nechat zpracovat přesnou vizualizaci fasády, takže uvidíte, jak bude váš dům vypadat. Nemusíte se tak bát nepříjemného překvapení!

3 věci, které byste určitě měli řešit

  • Jak bude barvu fasády ovlivňovat intenzita slunečního světla? Vybírejte barvu s ohledem na přirozené světlo, které se mění nejen během dne, ale během ročních období. Určitě nechcete, aby vám pohled na fasádu na jižní straně domu vypálil sítnice.
  • Jakou bude mít fasáda strukturu? Struktura dokáže poměrně dost ovlivnit vnímání barvy fasády. Hladký povrch působí světleji, naopak zrnitý je tmavší. Vše je dáno různým odrazem světla. Strukturu fasády rozlišujeme podle hrubosti (velikosti zrna) a také podle techniky na drásané a točené.
  • Máte patrový dům, nebo bungalov? Možná se vám ta růžová zdá zprvu roztomilá, ale když ji dáte na velký dvougenerační dům, vznikne jeden velký bonbon. Obecně platí, že fasáda na bungalov snese téměř jakoukoliv barvu. U velkých rodinných domů ale musíme vybírat opatrně.

Provětrávaná fasáda je nenáročná na údržbu

Žádná fasáda není nesmrtelná. Představuje ale poměrně velkou investici, a tak samozřejmě chceme, aby vydržela co nejdéle jako nová. Na to má vliv barva (jak jsme již zmínili, tmavá fasáda rychle bledne), struktura a technika natahování fasády a také prostředí, ve kterém dům stojí. Pokud bydlíte v rušné ulici, u řepkového pole nebo třeba hned u lesa, smiřte se s tím, že nová fasáda brzo začne ztrácet svůj lesk. V ulici se na ní rychle nachytá špína z projíždějících aut nebo se na ní objeví nepříliš umělecké malůvky. U řepkového pole se z bílé fasády každé jaro rázem stane žlutá. A u lesa, kde je vlhko a stín, zase hrozí napadení mechem a houbami.

Právě z důvodu snadné údržby, odolnosti a dlouhé životnosti vám můžeme jen a jen doporučit provětrávanou fasádu. Poradí si totiž se všemi neduhy. Nenapadají ji mechy, houby a hmyz a veškerou špínu z ní smyjete pouhou vodou. Dokonce z ní lehce odstraníte i graffiti, které jsou doslova noční můrou každého majitele městského domu.

Prohlédněte si naši kompletní nabídku fasádních obkladů. Jistě vás potěší velký výběr barev a povrchů.

Fasády domů – inspirace

Prohlédněte si ve fotogalerii moderní fasády našich realizovaných domů.

Další články

Větrané fasády a jejich údržba

Větrané fasády a jejich údržba

Odvětrávané fasády jsou nejen estetické, ale i praktické. Aby si však uchovaly svou funkčnost i vzhled, vyžadují pravidelnou údržbu. Tento článek vás provede klíčovými kroky k udržení vaší fasády v perfektním stavu.

číst více
Kombinace materiálů – trend pro fasády

Kombinace materiálů – trend pro fasády

Exteriér současných moderních domů či rekonstrukcí stávajících je pro kombinování materiálů – ať už se jedná o sklo a beton, kámen a cihlu, dřevo a omítky atd. Součástí tohoto trendu se staly i vláknocementové obklady, HPL obklady, kompozitní obklady a mnoho dalších obkladových materiálů.

číst více