Laminátové obklady

Laminátové obklady neboli HPL panely (High Pressure Laminate) jsou považovány za jeden z nejodolnějších dekorativních povrchových materiálů provětrávaných fasád a jsou k dispozici se speciálními vlastnostmi včetně odolnosti proti chemikáliím, ohni a opotřebení.

HPL je široce používán v exteriérech jako obklad u odvětrávaných fasád. Je odolný vůči mechanickému poškození a agresivním vlivům prostředí. Má jedinečné tepelně izolační vlastnosti.

Jaká je jeho výroba?
HPL se vyrábí nasycením několika vrstev kraftového papíru fenolovou pryskyřicí. Výsledný „sendvič“ se spojí dohromady za tepla a tlaku. Tepelné vytvrzení vytváří pevné, nevratné vazby, které přispívají k odolnosti HPL.

Jaké jsou hlavní výhody laminátových obkladů pro fasády budov?

Hlavním přínosem pro architekty i majitele je to, že HPL panely jsou neuvěřitelně odolné. Panely dokonce odolávají vlivům, které může mít slunce a přímořské klima v jižních oblastech a zároveň jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám v severních oblastech. Panely také umožňují širokou škálu textur a úprav, takže můžou nabídnout vše od panelů rozptylujících světlo až po přírodní textury dřeva. Celkově vzato, HPL panely a obklady nabízejí jedinečný vzhled s minimální údržbou a dlouhotrvající krásou.

Mezi největší přednosti HPL panelů patří:

  • Světlostálost popisuje vlastnost barvy, která je odolná vůči vyblednutí při vystavení světlu. Chrání panel před UV paprsky, které jsou častou příčinou změny barvy. Díky tomu jsou HPL panely dokonalým venkovním obkladovým materiálem.
  • Dnes téměř již všichni výrobci HPL panelů mají třídy reakce na oheň B-s1,d0 a lepší. HPL panely mají vlastnosti zpomalující hoření, které pomáhají omezit šíření ohně po podlaze nebo budově.
  • HPL panely mají širokou škálu barev a designů, které se hodí k různým tématům exteriéru a individuálnímu stylu. Vyberte si ze široké nabídky a ozdobte své obytné prostory jedinečným dekorativním obkladem stěn, který doplní vaši osobnost.

Jaké jsou nejběžnější aplikace HPL fasád ve stavebnictví a designu?

Vysokotlaký laminát je považován za jeden z nejodolnějších obkladových materiálů. Funguje dobře v horizontálních i vertikálních aplikacích, objevuje se v exteriérech jako obkladový materiál pro větrané fasády či i v interiérech (u nábytku, skříní, podlah či stěn). HPL je odolný, a proto se dobře hodí pro povrchy v oblastech s vysokým provozem v domácnostech, stejně jako v administrativních či zdravotnických zařízeních, školách apod..

Jaká je životnost HPL fasád a jaký je jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům?

Venkovní obklady prakticky chrání a izolují stěnu budovy. Přidáním opláštění do vaší nemovitosti zvýšíte její životnost a odolnost vůči živlům. Laminátové obklady navržené i pro drsné povětrnostní podmínky, ochrání váš domov nebo firmu před poškozením vodou, větrem, UV zářením a znečištěním. Ještě lepší je, že díky jejich špičkové technologii jejich barva a povrch vydrží stejně krásně jako v den instalace.

HPL panely mají maximální odolnost proti kolísání teplot mezi obkladovými materiály, ale dostupných zdrojů až od -60°C do +80°C. HPL panely mají kompaktní povrch, který nevyžaduje žádnou údržbu. Panely se snadno zpracovávají, lze je perforovat a ohýbat. Výrobci těchto materiálů pro fasády a interiéry se dnes zaměřují na kvalitu, šetrnost k životnímu prostředí a také trvanlivost. Všechny tyto vlastnosti jsou kombinovány nejen v HPL panelech.

HPL desky schéma

Jaké faktory je třeba zvážit při výběru barvy a textury HPL desek pro fasádu?

Venkovní obklad může také učinit nemovitost vizuálně atraktivnější. Designy venkovních stěnových obkladů jsou krásné a přicházejí v mnoha variantách, aby vyhovovaly každému jedinečnému požadavku. Instalace vnějšího obkladu stěn je skvělý způsob, jak pozvednout fasádu vašemu domovu či firemním prostorům.

Moderní dokončovací řešení, jako jsou vysokotlaké lamináty, dnes poskytují příjemný a atraktivní vzhled. Vysokotlaké lamináty mohou také napodobovat vzhled jiných materiálů, jako je keramika, přírodní kámen, dřevo, mramor, kovy a další. Může být dokonce matný nebo lesklý, stejně jako v různých barvách, texturách a vzorech. Díky svým všestranným, stylovým a poutavým designům jsou lamináty HPL perfektní pro váš požadovaný motiv nebo styl exteriéru.

Jaké jsou možnosti údržby HPL fasád? Jaké jsou doporučení pro správnou údržbu a dlouhou životnost HPL fasád?

Odolnost panelů vůči povětrnostním vlivům, graffiti a poškrábání nabízí vysokou životnost s minimální údržbou.

HPL jsou lehce udržovatelné a čistitelné. Malá znečištění lze zpravidla odstranit utřením měkkým, čistým hadrem a teplou vodou s přidáním mýdla nebo běžného čisticího neabrasivního prostředku (např. saponát). Rozsáhlejší znečištění lze odstranit běžnými rozpouštědly na organické bázi. Výrobci je doporučováno očistit nejprve menší část a pokud nevznikly viditelné změny povrchu, je možné čistit větší plochy.

V případě potřeby čištění, lze také provést čištění vysokotlakým čisticím zařízením s příměsí čisticího prostředku. Čištění by mělo být provedeno ve směru zezdola křížem nahoru a nakonec opláchnout čistou vodou. Minimální odstup od povrchu je cca 25 – 30 cm, teplota vody nesmí překročit 90 – 100 °C a maximální tlak 100 bar.

Jsou HPL fasády ekologicky udržitelnou volbou pro stavebnictví?

HPL je ekologicky neutrální. Ze současného pohledu představuje ideální volbu a z ekologického hlediska plní nároky pro budoucnost, kdy se podmínky životního prostředí budou i nadále zpřísňovat.

HPL je ekologicky neutrální, protože:

  • díky svým vlastnostem je dlouhotrvající a tudíž udržitelný,
  • jeho použití neprodukuje prakticky žádné emise,
  • HPL odpad lze znovu použít zpracováním v úředně schválených průmyslových spalovnách.

Jaký je postup instalace HPL desek na fasádu budovy a jsou nějaké specifické normy, které je třeba dodržovat?

Před samotným rozhodnutím zda se na vaši stavbu hodí právě laminátový obklad je dlouhá cesta. První rozhodnutí o tom, jak instalovat vnější obklady stěn, začíná kontrolou toho, jakou spodní konstrukci na větranou fasádu budete používat. Hlavní možnosti jsou dřevo, ocel a hliník. 

  • Dřevo – je snadno dostupné za relativně nízkou cenu a je udržitelnou možností. Může však mít kratší životnost a je hořlavější. Někteří výrobci doporučují použití pásky EPDM, ale to zvyšuje náklady. Navíc chemické ošetření může mít vliv na kvalitu produktu.
  • Ocel – ta je oblíbená a za nízkou cenu. Nicméně řezané konce musí být natřeny, aby se zabránilo korozi. 
  • Hliník – Pak je tu hliník. Jeho cena je vyšší než cena dřeva a oceli, ale jeho dlouhá životnost přináší velkou hodnotu. S touto nekorozivní spodní konstrukcí je také mnoho dodavatelských možností, a velká spolupráce s výrobci HPL.

Horizontálně či svisle?
Jak přistoupíte k instalaci laminátového panelu, bude také záviset na tom, zda montujete vnější panel svisle nebo vodorovně. S takovou řadou venkovních obkladů, které jsou k dispozici, budete muset vzít v úvahu nejen design a odolnost, ale také prostředí, kde jsou panely instalovány. Kromě vzhledu existují různé důvody, proč preferovat jednu aplikaci před druhou.

Vertikální orientace může být odolnější, také se snáze čistí a udržují. Na druhou stranu může být instalace vertikálního obkladu náročnější. Instalace horizontálního opláštění bývá rychlejší a přímočařejší, což může pomoci s termíny projektu. Přesto je třeba mít na paměti, že je nezbytné proudění vzduchu a správné odvodnění. Takže i když existují odvětrávané horizontální systémy, pravděpodobně si vyberete vertikální.

Existuje také mnoho možností upevnění, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování o tom, jak nainstalovat váš venkovní obklad. Mezi možnostmi viditelných upevňovacích prvků se můžete rozhodnout mezi šrouby a nýty. Nebo můžete použít cestu skrytých spojovacích prvků (zavěšení či lepení). 

Pro hodnocení základních charakteristik a minimálních požadavků HPL používá dvě mezinárodní normy, které se používají po celém světě: „ISO 4586“ a „EN 438“. EN 438 je nejnovější a aktualizovaná norma, protože pokrývá všechny typy HPL dostupné na trhu, od tradičních možností až po HPL obklady stěn.

Jaké jsou možnosti opravy či výměny HPL desek na fasádě a jak dlouho by měly fasády v průměru vydržet?

I přesto, že HPL obklady jsou vysoce odolné, oprava poškozených částí může být náročná. Pokud je panel HPL vážně poškozen nebo poškrábán, může být nutné jej zcela vyměnit, nikoli opravit. Avšak díky použití na větraných fasádách lze vyměnit pouze vadný kus a tím, jsou náklady na opravy poměrně nízké.

Laminátové obklady a energetická účinnost a tepelnou izolace budovy

Jednou z hlavních výhod instalace venkovních obkladových panelů je to, že pomáhají snižovat náklady na energii. Díky zlepšení izolace a minimalizaci přenosu tepla pomáhají vnější obkladní panely udržovat stabilitu teploty v interiéru a tím snižují potřebu nadměrného vytápění nebo chlazení. To má za následek nižší spotřebu energie a podstatné úspory na účtech za energie, což z nich činí nákladově efektivní dlouhodobou investici.

Jaké druhy HPL obkladů máte v nabídce?

V naší nabídce naleznete velký výběr barev a dekorů laminátových obkladů, a to především od firem Parklex Prodema, FunderMax a KronoArt

Jaké jsou ceny a náklady spojené s použitím HPL fasád ve srovnání s jinými typy fasád?

Náklady na HPL opláštění se liší v závislosti na velikosti projektu, typu použitého opláštění a způsobu instalace. Obecně platí, že HPL obklady jsou dražší než jiné typy venkovních obkladů, ale jsou také odolnější a trvanlivější.

Pro konkrétní kalkulaci Vašeho projektu nás neváhejte kontaktovat. Poradíme, vysvětlíme a pomůžeme vymyslet to nejlepší řešení právě pro Vás.