Keramické fasádní obklady

Keramické fasádní obklady jsou vysoce funkčním a moderním řešením s výjimečnými estetickými a technickými vlastnostmi pro váš projekt. Architektům tak umožňují dosáhnout originálních úprav fasád.

Keramické fasády jsou po celém světě nesmírně populární. Postupně se opět stávají jedním z nejoblíbenějších materiálů pro své odolné a všestranné vlastnosti. Keramické obklady jsou velmi oblíbené zejména u odvětrávaných fasád, protože nabízejí dokonalou kombinaci technického výkonu a estetického designu. Tyto materiály byly vyvinuty s cílem poskytnout inovativní řešení pro opláštění obytných, komerčních a průmyslových budov a zároveň zaručit trvanlivost, odolnost proti povětrnostním vlivům, snadnou údržbu a moderní a sofistikovanou estetiku. Nabízí totiž širokou škálu nádherných textur a barev, které umožňují návrhářům a stavitelům dosáhnout všech typů fasádních povrchů.

Jedna z jejich předností je také to, že jsou vyrobené zcela z přírodních materiálů. Mohou být navrženy tak, aby získaly tradiční povrchovou úpravu nebo modernější vzhled.

Použití v exteriéru vyžaduje vysoce odolné materiály, které odolají extrémním povětrnostním podmínkám, a to je důvod, proč jsou keramické obklady stěn oblíbenou volbou jak pro moderní budovy, tak pro renovace. Kromě toho nabízejí keramické fasády všechny výhody, které s sebou přináší ekologické stavební materiály, jako je to, že jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů, mají optimální tepelnou a protipožární izolaci a jsou plně recyklovatelné. Což v dnešní době je jedno stěžejních kritérií pro stavebnictví jako takové.

Jaké jsou hlavní výhody použití keramických fasádních obkladů ve srovnání s jinými materiály pro venkovní obložení budov?

Keramické obklady poskytují všechny výhody, které přináší použití udržitelného materiálu:  
 • Bez těžkých kovů a jiných nebezpečných přísad
 • Poskytují optimální zvukovou a tepelnou izolaci – tudíž přináší úspory na energie
 • Nehořlavé
 • Ekologické – šetrné k životnímu prostředí. Vyrobeno z přírodních surovin, recyklovatelné a vyrobené udržitelným způsobem
 • Vysoce odolné (dokáží odolat extrémním povětrnostním podmínkám)
 • Nízká údržba (odrazují od ulpívání znečištění a růstu bakterií, plísní a hub)
 • Stálobarevná technologie – vydrží po celý život
 • Nápadné a působivé ve své estetice

Jaká je trvanlivost keramických fasádních obkladů a jak odolávají povětrnostním vlivům?

Udržitelnost keramických fasád je jedním z hlavních důvodů, proč si v dnešní době získávají oblibu mezi architekty a stavebníky. Venkovní keramické obkladové panely obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách.

Keramické obklady jako součást systému odvětrávaných fasád pomáhají udržovat interiér budovy teplý při nízkých teplotách. A v horkých létech pomáhají udržovat budovu v chladu.

Jaké různé druhy keramických materiálů se používají pro fasádní obklady?

Pojem keramika v sobě ukrývá spoustu různých typů materiálů. Jedním z typů je porcelán, tento materiál má velmi široký rozsah použití a jedním z nich je i výroba obkladového materiálu. Hlavním rozdílem je, že porcelán je více nepropustný pro vodu oproti klasické keramice. Lze tak obecně říci, že porcelán je dražší typ keramiky se specifickými vlastnostmi.

Fasáda z porcelánových obkladů (Laminam, Neolith) má nízkou pórovitost, díky čemuž je velmi nepropustná, protiskluzová a odolná vůči ohni. Porcelán je odolný vůči náhlým změnám teploty a atmosférickým vlivům, trvanlivý v průběhu času a je ideálním materiálem pro opláštění budov s odvětrávaným fasádním systémem. Zušlechtěné povrchy zaručují špičkovou úroveň technického provedení, certifikovanou kvalitu a maximální svobodu stylů.

Výrobci porcelánových obkladových materiálů se prezentují minimální tloušťkou panelu, což má za výsledek snížení hmotnosti obkladu. Například výrobce Laminam má ve struktuře desky skelné vlákna, které mají funkci vyztužení, a tím se zabraňuje rozptylu materiálu i v případě silného nárazu. Tento bezpečnostní prvek je zásadní pro zachování integrity budovy a zajištění bezpečnosti jejích obyvatel i mimo ni.

Jaký je proces instalace keramických fasádních obkladů?

Provětrávaná fasáda je venkovní systém spočívající v instalaci panelů přes hliníkovou konstrukci ukotvenou ke stěně budovy. Mezi panely a zdivem je vytvořen větrací prostor, který umožňuje konstantní proudění vzduchu, minimalizuje hromadění vlhkosti a chrání plášť budovy před atmosférickými vlivy. Tento systém mechanického kotvení zajišťuje, že panely zůstanou pevně na svém místě i v případě silného větru nebo jiného mechanického namáhání. Princip návrhu provětrávané fasády spočívá v návrhu každé jednotlivé obkladové desky v rámci statistiky celého systému a její výhodou oproti klasické lepené fasádě je eliminace fixační malty (lepidla). Tím, že není přímo ukotvena na budovu se krycí deska může volně pohybovat podle vlastního součinitele roztažnosti nezávisle na pohybech nosných konstrukcí a díky pružnosti kotvení se přizpůsobuje sedání a kmitání budovy. Instalace obkladových materiálů se odvíjí od výsledné plochy. Rozměrové proporce desek určují pracnost a i konečné náklady:  
 • Čím menší jsou desky, tím větší bude počet zařízení potřebných k jejich zajištění na místě, což zvyšuje náklady na konstrukci a aplikaci.
 • V systémech s neviditelným zavěšením, čím větší jsou desky, tím nižší je dopad na čtvereční metr práce, která má být provedena, a tudíž náklady na jejich instalaci.

Jaké jsou možnosti designu a barevných variant keramických fasádních obkladů?

Díky široké škále dostupných povrchových úprav a barev umožňují panely vytvářet jedinečné a exkluzivní architektonické projekty. Architekti a designéři si mohou vybrat z různých efektů, jako je mramor, přírodní kámen, cement, kov a dřevěné povrchy, a dosáhnout tak úžasných a přizpůsobených výsledků.

Nabízí se také různé řady lesklých barev a glazovaných matných, metalických a neglazovaných barev.

Ať už se jedná o zcela nový design nebo projekt renovace, výrobci nabízí širokou škálu různých tloušťek, aby byly vhodné pro všechny potřeby, samozřejmě v souladu s platnými předpisy.

Jaké jsou ekonomické výhody investování do keramických fasádních obkladů, zejména v dlouhodobém horizontu?

Keramické materiály obecně patří mezi dlouhodobě udržitelný materiál a jejich životnost je vysoká oproti jiným materiálům. Proto z ekonomického hlediska se vyplatí investovat do keramického obkladu.

Jak keramické fasádní obklady přispívají k energetické efektivitě budov a zlepšení tepelné izolace?

Odvětrávané fasády s keramickým obkladem dosahují podstatně menších tepelných ztrát v zimě a spolehlivé ochrany před teplem v létě. Kromě toho mají pozitivní vliv na zvukově izolační účinek vnější stěny – zvyšuje se stupeň zvukové izolace. Navíc díky systému mohou být splněny technické požadavky na požární ochranu v souladu se stavebními zákony.

Jaké jsou běžné údržbové požadavky pro keramické fasádní obklady a jak dlouho zachovávají svůj původní vzhled?

Fasáda z keramických obkladů je prakticky bezúdržbová, materiál nevyžaduje žádnou pravidelnou údržbu. Avšak přímý kontakt fasády se vzduchem a různými klimatickými podmínkami, jakož i s jakýmkoliv druhem páry, plynu, kapaliny nebo prvku přicházejícího z budovy nebo zvenčí, může vytvářet na ploše usazeniny nečistot, které mohou ovlivnit vzhled fasády. Způsoby čistění:  
 • Tlakové mytí fasády s neutrálním čisticím prostředkem.
 • V případě odolných skvrn a oblastí by měly být použity specifické prostředky v závislosti na typu skvrny. Před aplikací jakéhokoli produktu doporučujeme provést předchozí test. Nikdy nepoužívejte abrazivní prvky, které mohou poškrábat fasády. Doporučujeme čistit ručně kartáčkem.

Jaké druhy keramických máte v nabídce?

V naší nabídce naleznete velký výběr barev a dekorů keramických fasád, a to především od firem Laminam, Neolith a Tempio.

Příklady keramických fasád

Prohlédněte si ve fotogalerii moderní fasády našich realizovaných domů.